ABC Ställningar Stockholm

ABC Stockholm är ett modernt entreprenörsföretag vars affärsidé är att erbjuda branschens bästa service vad gäller byggnadsställningar och väderskydd. En ABC beställare ska uppleva en konkurrensfördel genom att använda oss som sin ställnings- och vädertaksleverantör.

Ni som kund kan vara trygg med ABC Ställningar som er leverantör. Vi är ett STIB-certifierat företag vilket innebär att vår erfarenhet och kompetens är dokumenterad.

ABC Ställningar erbjuder er rätt ställning! Mixen på vårt material gör att vi kan erbjuda rätt ställning för ert specifika ändamål. Vårt mål är att vara det självklara valet när ni ska anlita ett ställningsföretag i Stockholm.

En ABC beställare får en bättre totalekonomi på sitt projekt då ABCs styr- och logistiksystem borgar för en mycket hög leveranssäkerhet. Enkelt sagt: Rätt Ställning i Rätt Tid!

– Under varumärket ABC Bygghissar hyr vi ut bygghissar och intagsbryggor
– Under varumärket ABC Rentals levererar vi byggutrustning såsom byggbodar, toaletter, byggmaskiner mm

Kontaktuppgifter:

Växel: 08-509 075 10

Besöksadress:Besöksadress:Faktureringsadress:Postadress
Västra Rydsvägen 107
196 02 Kungsängen
Silovägen 18
136 50 Jordbro
FE 501
751 75 Uppsala
Silovägen 18
136 50 Jordbro

Kontaktpersoner:

Björn Bjelkenstedt

Björn Bjelkenstedt

Ägare/VD

08-509 075 15
bjorn@abcstallningar.se

Maria Klockare

Redovisningsekonom

08-410 208 04
maria.klockare@abcstallningar.se
Jessica Bjelkenstedt

Jessica Bjelkenstedt

Administration, Franchise

08-509 075 28
jessica@abcstallningar.se
Jan Eriksson

Jan Eriksson

Sälj/Projektledare

08-509 075 12
jan@abcstallningar.se

Niclas Landeskog

Sälj/Projektledare

08-509 075 16
niclas.landeskog@abcstallningar.se

Felix Andersson

Sälj/Projektledare

08-509 075 13
felix.andersson@abcstallningar.se
Jeanette Hedman

Jeanette Hedman

Sälj/Projektledare

08-509 075 19
jeanette.hedman@abcstallningar.se
Lars Engelin

Lars Engelin

Produktionskoordinator

08-509 075 17
lars.engelin@abcstallningar.se
Tommy Willbeck

Tommy Willbeck

Logistikansvarig / Inköp

08-509 075 25
tommyw@abcstallningar.se

Skokloster 2013-2014

Vi på ABC bygger väderskyddstak över delar av Skokloster för att hantverkarna ska kunna restaurera taket på denna vackra byggnad.

Läs mer »

Tomtebodavägen Breddning av E4:an


Vi bygger ställning som skall användas vid formning och gjutning av bropelare samt balk.

Läs mer »

“En bra dialog är ABC Ställningars styrka”

-Det viktiga för mig som produktionsledare är att det är lätt att kommunicera med mina underleverantörer och naturligtvis att de ska kunna sin sak. Båda… Läs mer »

Läs mer »

ABC Stockholm bygger åt Peab

I Haninge, södra Stockholm, bygger PEAB 115 nya lägenheter i det gamla kommunhuset. ABC Ställningar i Stockholm har nu i första skedet levererat intagsbryggor, lastbryggor,… Läs mer »

Läs mer »